Fantastická dominancia Mravca z Cervery: Marc Márquez získal ďalší titul majstra sveta

Marc Márquez získal šiesty titul majstra sveta v MotoGPMarc Márquez získal šiesty titul majstra sveta v MotoGP Zdroj: SITA/AP Photo/Sakchai Lalit

BANGKOK - Španiel Marc Márquez sa stal majstrom sveta seriálu pretekov cestných motocyklov v najsilnejšej kubatúre MotoGP v sezóne 2019.

Rodák z mesta Cervera získal celkovo šiesty titul v tejto kategórii a zároveň štvrtý po sebe. Svoju dominantnosť potvrdil nedeľňajším víťazstvom na Veľkej cene Thajska, keď v dramatickom súboji zdolal víťaza kvalifikácie - Francúza Fabia Quartarara.

"Ako som povedal včera, snažil som sa zvíťaziť a nezáležalo na tom, aký bol môj náskok pred Doviziosom. Mojim cieľom bolo nájsť najlepšiu cestu, ako vyhrať preteky. Fabio bol veľmi rýchly, ale napokon mi to vyšlo. Je to skvelý rok. Celý tím odviedol perfektnú prácu a rád by som sa všetkým ľudom poďakoval, rovnako ako sponzorom. Teraz si môžeme užiť zvyšok sezóny a osláviť titul," povedal Márquez v televíznom rozhovore.

Marc Márquez s prezývkou Mravec má pred záverečnými štyrmi podujatiami sezóny nedostihnuteľný 110-bodový náskok pred druhým Talianom Andreom Doviziosom. V Thajsku sa dlho držal za Quartararom, ktorý bol blízko k svojmu prvému triumfu v pretekoch MotoGP, ale v poslednom kole sa cez neho dostal Márquez. Pre tretie miesto si nenápadnou jazdou prišiel Maverick Viňales na motocykli Yamaha.

V triede Moto2 sa z jednoznačného triumfu tešil Talian Luca Marini, pre ktorého to bolo premiérové víťazstvo v sezóne. O viac než dve sekundy za ním zaostal Juhoafričan Brad Binder, no vďaka zisku 20 bodov sa v celkovej klasifikácii posunul na priebežnú tretiu priečku. Skvelý úspech dosiahol aj 19-ročný Španiel Iker Lecuona, ktorý na okruhu Buriram doplnil poradie na stupňoch víťazov.

Veľká cena Thajska výrazne ovplyvnila poradie šampionátu v kubatúre Moto3. Talian Lorenzo Dalla Porta využil zaváhanie Španiela Árona Caneta a zvýšil svoj náskok na rozdiel 22 bodov. Prekvapením bolo víťazstvo Alberta Arenasa, keďže v tejto sezóne hneď päťkrát nedokončil preteky. Rodák z Girony tesne zdolal spomenutého Dalla Portu a tiež krajana Alonsa Lópeza.

MotoGP: 1. Marc Márquez (Šp.) Honda 39:36,223 min, 2. Fabio Quartararo (Fr.) Yamaha +0,171 s, 3. Maverick Viňales (Šp.) Yamaha +1,380, 4. Andrea Dovizioso (Tal.) Ducati +11,218, 5. Álex Rins (Šp.) Suzuki +11,449, 6. Franco Morbidelli (Tal.) Yamaha +14,466
Poradie po 15 pretekoch: 1. Marc Márquez (Šp.) Honda 325 bodov - istý majstrovský titul, 2. Andrea Dovizioso (Tal.) Ducati 215, 3. Álex Rins (Šp.) Suzuki 167

Moto2: 1. Luca Marini (Tal.) Kalex 38:40,882 min, 2. Brad Binder (JAR) KTM +2,296 s, 3. Iker Lecuona (Šp.) KTM +2,544
Poradie po 15 pretekoch: 1. Álex Márquez (Šp.) Kalex 224 bodov, 2. Augusto Fernández (Šp.) Kalex 184, 3. Brad Binder (JAR) KTM 180

Moto3: 1. Albert Arenas (Šp.) KTM 38:09,383 min, 2. Lorenzo Dalla Porta (Tal.) Honda +0,231 s, 3. Alonso López (Šp.) Honda +0,322
Poradie po 15 pretekoch: 1. Lorenzo Dalla Porta (Tal.) Honda 204 bodov, 2. Arón Canet (Šp.) KTM 182, 3. Tony Arbolino (Tal.) Honda 161

Viac o téme: Marc Márquez