Dva rôzne stavy za päť mesiacov: Oslavu Stanley Cupu strieda výmena do najhoršieho tímu NHL

Dva rôzne stavy za päť mesiacov: Oslavu Stanley Cupu strieda výmena do najhoršieho tímu NHL

07. 11. 2019

DETROIT - V roku 2014 bol vytiahnutý v drafte iba šesť miest za súčasným lídrom Detroitu Dylanom Larkinom a jeho výber sa považoval za správne rozhodnutie. Po piatich rokoch bol vymenený práve do mužstva, ktoré momentálne okupuje poslednú priečku v celej NHL. Detroit Red Wings a St. Louis Blues sa dohodli na výmene dvoch útočníkov. Robby Fabbri, o ktorom je reč, sa sťahuje práve k Červeným krídlam, opačnou stranou putuje Jacob de la Rose.

Zatiaľ čo Larkin patrí z ročníka 2014 k tretiemu najproduktívnejšiemu hráčovi s 225 bodmi (pred ním sú Leon Draisaitl (341) a David Pastrňák (314)), Robby Fabbri mal smolu na zranenia. V 164 zápasoch za Blues nastrieľal 32 gólov a dohromady zaznamenal 73 bodov. V tejto sezóne sa presadil raz v deviatich zápasoch. 

De la Rose sa do Detroitu dostal prostredníctvom waiver listiny nechránených voľných hráčov, odkiaľ si ho Red Wings stiahli v minulej sezóne. Niekdajší druhokolový výber Montrealu získal v 76 zápasoch 13 bodov. Z pohľadu Detroitu tak môže ísť o vydarenú výmenu v prípade, že Fabbriho prestanú stretávať zranenia. 

Fabbri nedostával v St. Louis dostatok herných minút a podľa vlastných slov bol vo vnútri veľmi frustrovaný. Jediný gól strelil 17. októbra proti Vancouveru. 23-ročný krídelník sa dozvedel o výmene krátko po výhre 5:2 nad Edmontonom, keď mu generálny manažér Doug Armstrong oznámil, že bude hrať v novom pôsobisku. 

"Iba mi povedal, že som bol vymenený a trochu sme debatovali. To bolo všetko. Voči Armymu a organizácii pociťujem rešpekt, priniesli ma vo veku 18 rokov a cítil som sa ako doma. Dali mi možnosť vyhrať Stanley Cup s touto skvelou skupinou. Všetko, čo mi povedal, znamená pre mňa veľa. Bolo príjemné počuť pri odchode tieto slová," okomentoval Fabbri zmenu, ktorá sa dotkne jeho života. 

Rodák z Mississaugy neprezradil, či sám požiadal o výmenu, o tejto veci nechcel s novinármi diskutovať. Je však možné, že žiadosť podal už v lete. Napriek nepriaznivému obdobiu si nechával svoju frustráciu vo vnútri a nevyšiel s ňou von. Miesto sťažností bojoval o svoje miesto v tíme, čo sa mu napokon nepodarilo. 

"Bolo tu moje srdce. Som veľký tímový hráč, vždy som tu bol pre chalanov. Zakaždým boli skvelí, nikdy som nebol tým, ktorý by bol skľúčený alebo čosi podobné," pridal Fabbri. 

Ako už bolo naznačené, Fabbriho sprevádzajú nepríjemné zdravotné patálie. Behom šiestich mesiacov absolvoval dve operácie kolena. Pritom v ročníku 2015/16 zažil prelomovú sezónu s 18 gólmi a 37 bodmi v 72 zápasoch a v play-off pridal 15 bodov v 20 vystúpeniach. Nanešťastie, doteraz na ňu nedokázal nadviazať. 

Ako Fabbri, tak aj De La Rose poberajú v prebiehajúcej sezóne zhodne 900 000 amerických dolárov a obaja sa v lete stanú obmedzenými voľnými hráčmi, čo znamená, že v prípade obdržania kvalifikačnej ponuky bude mať Detroit/St. Louis na svojho hráča prednostné vyjednávacie právo. 

Generálny manažér Detroitu Steve Yzerman, legenda tohto mužstva ešte z hráčskych čias (1983-2006) pokračuje v zaujímavých krokoch. V júnovom drafte prekvapil výberom nemeckého beka Moritza Seidera zo šiesteho miesta, na ktorého však prichádzajú z farmy v Grand Rapids veľmi pozitívne referencie. 

V priebehu tejto sezóny už získal Brendana Perliniho zo Chicaga a dlhoročnú, i keď neustále kritizovanú stálicu obranných radov Jonathana Ericssona (v poslednom roku kontraktu) umiestnil na waiver listinu a potom ju poslal na farmu do Grand Rapids. Detroitu patrí so ziskom deviatich bodov po 17 zápasoch posledné miesto v celej súťaži. 

Zdroj: Športky - Ondrej Herceg
Foto: SITA/AP/Nam Y. Huh
Video: YouTube/Sportsnet

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články