Záverečný týždeň na Tour sľubuje poriadnu drámu: V bitke o žltý dres ide o sekundy!

Záverečný týždeň na Tour sľubuje poriadnu drámu: V bitke o žltý dres ide o sekundy!

14. 09. 2020

GRENOBLE - Záverečný týždeň na 107. ročníku Tour de France sľubuje napínavý súboj medzi dvojicou slovinských vrchárov. Vedúci Primož Roglič a druhý Tadej Pogačar v prvých dvoch týždňoch ukázali najlepšie nohy a ak sa nestane nič nečakané, práve oni sa pobijú o celkový triumf.

V lepšej pozícii je líder Jumba-Visma Roglič, ktorý vedie o 40 sekúnd. V priamom súboji so svojím krajanom z tímu SAE-Team Emirates však ťahá za kratší koniec, Roglič ho zdolal v dojazde 4. etapy, ktorú vyhral, no skončil za ním druhý v 9. i 15. etape. Pogačar zase stratil v 7. etape, keď spolu s ďalšími nezachytili nástup prednej časti pelotónu a na vetre nabrali manko.

Svoju silu potvrdili Slovinci práve v 15. etape s cieľovým stúpaním na Grand Colombier, keď dokázali "odpáliť" Kolumbijčana Egana Bernala, obhajca trofeje nabral stratu vyše sedem minút a jeho šance na triumf sa rozpadli. Podobne skončil Nairo Quintana či domáci Guillaume Martin. Najbližší súper Slovincov tak je ďalší Kolumbijčan Rigoberto Uran s mankom 1:34 min. a jeho krajan Miguel Angel Lopez (+1:45). Brit Adam Yates, Austrálčan Richie Porte a Španiel Mikel Landa strácajú už cez dve minúty.

"Videli sme, že etapu dokážeme kontrolovať a chalani sa cítili naozaj dobre. Bohužiaľ, v závere mi chýbalo trochu síl, no i tak to bol pre nás veľmi dobrý deň. Pogačar bol najsilnejší, z čoho som trochu sklamaný. Sme priatelia, ale obaja chceme vyhrať a budeme o to bojovať," uviedol Roglič pre cyclingnews.com.Roglič ukazuje skvelú formu, no môže sa oprieť aj o výborné výkony svojich tímových kolegov. Jumbo zvolilo v kopcoch podobnú taktiku ako v predchádzajúcich rokoch Ineos (predtým Sky), jeho pretekári ťahajú na čele rýchle a stále tempo a snažia sa postupne zbaviť všetkých súperov. Roglič má navyše pri sebe vždy niekoho, kto dokáže pokryť prípadné nástupy konkurentov. Pogačar zasa pracuje v záveroch kopcov sám. Nepríjemné pre neho je, že mu z tímu pre zranenia vypadli silní talianski vrchári Fabio Aru a Davide Formolo.

"Je to ťažké, keď má toľko pretekárov problémy, no stále tu máme silných chalanov. Bola by pre mňa česť obliecť si žltý dres a myslím si, že by sme ho dokázali ubrániť. Plán je zaútočiť naň v poslednom týždni. Ak by som ho získal pred sobotňajšou časovkou, bolo by to výborné," uviedol pre agentúru AP.


Pogačar si pred časovkou do vrchu v predposlednej etape s cieľom na kopci Planche des Belles Filles (36,2 km) verí. Koncom júna totiž vyhral túto disciplínu na majstrovstvách Slovinska, keď na 15,7 km trati zdolal Rogliča o deväť sekúnd.

V pondelok mali cyklisti druhý voľný deň, ktorý bol opäť v znamení testovania na nový koronavírus.

Zdroj: TASR
Foto: SITA/AP/Anne-Christine Poujoulat

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články