MS V HOKEJI 2024 Kanada získala povinné body proti outsiderovi: Connor Bedard zahviezdil

Kanadský hokejista Connor Bedard sa raduje z gólu so spoluhráčmiKanadský hokejista Connor Bedard sa raduje z gólu so spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Kanadskí hokejisti vyhrali v sobotu v zápase A-skupiny MS v Ostrave nad Veľkou Britániou 4:2.

Favorit na čele s draftovou superjednotkou NHL Connorom Bedardom kúzlil len v prostrednej tretine, v ostatných dvoch zahodil ďalšie šance a dovolil súperovi držať krok. Briti hrajú už na druhý deň opäť v poludňajšom termíne proti Fínom, javorový list narazí o 16.20 na Dánskom.

A-skupina:
Veľká Británia - Kanada 2:4 (1:1, 0:3, 1:0)
Góly: 8. Kirk (Mosey, Lake), 49. O´Connor (Kirk, Betteridge) - 9. Bunting (Byram), 26. Hagel (Zellweger, Dubois), 32. Bedard (Bunting, Zellweger), 36. Bedard (Paul, Guhle). Rozhodcovia: Ch. Holm (Švéd.), Vikman (Fín.) - Gustafson (USA), Nyqvist (Švéd.), vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 16.935 divákov.

V. Británia: Whistle - Richardson, Ruopp, Mosey, Batch, Phillips, O´Connor, Jones, Halbert - Dowd, Neilson Lake - Curran, Perlini, Kirk - Betteridge, Lachowitz, Critchlow - Duggan, Davies, Shudra

Kanada: Hofer - Prayko, POwer, Oleksiak, Byrman, Severson, Guhle, Zellweger - Mercer, McBain, Tanev - Guenther, Cozens, Mangiapane - McCann, Dubois, Hagel - Bedrad, Paul, Bunting

Vysoký favorit zápasu sa tradične potreboval rozbehnúť a Briti nelenili, tento faktor využili agilným prístom. Už po dvoch minútach dali gól, ktorý zrušila úspešná výzva kanadského trénera na preskúmanie videom. Lenže v 8. minúte ich odvaha slávila úspech a v skrátenej presilovke sa ujali vedenia.

Radosť ich pripravila o koncentráciu a o polminúty bolo vyrovnané, tak či tak outsider dohral relatívne vyrovnanú tretinu. V tej druhej už úradovali zámorskí hokejisti na čele s mladučkou superstar Bedardom, padli tri góly, ďalších 5-6 mohlo tiež, z nich dva aj z čepelí bojujúcich Britov, ktorí sa snažili každý zisk puku využiť na útočnú rozohrávku.

Keďže im to vydržalo až do konca zápasu, dokázali sebavedomie ukolísaných Kanaďanov naštrbiť a trochu aj zdramatizovať priebeh. V 55. minúte neboli ďaleko od zníženia na rozdiel gólu a tlačili aj v power play.

Hlasy aktérov (iihf, JOJ):
Ben O'Connor, obranca Británie: "Títo chlapci sú z nejakého dôvodu v NHL a sledovať Connora Bedarda je úžasné. Je skvelé, že sme si ním vôbec mohli byť na ľade, nieto ešte odohrať s Kanadou výborný zápas."

Connor Bedard, útočník Kanady: "Jasné, že je fajn dať na majstrovstvách sveta gól, ale nie je to niečo, na čo by som dlho myslel. Je to najmä z pohľadu tímu prvý zápas na turnaji a teraz máme priestor sa zlepšovať."

Colton Parayko, obranca a kapitán Kanady: “Connor je veľký hráč. Aj mimo ľadu pracuje tvrdo, je to profesionál. Je vzrušujúce mať takéhoto hráča v tíme a tešíme sa na rozvoj jeho zručností."