Jeho prvý gól v play-off nemohol byť dôležitejší, útočníci Colorada prepísali históriu

Hráči Nashvillu sa tešia z gólu Alexandra Carriera (45)Hráči Nashvillu sa tešia z gólu Alexandra Carriera (45) Zdroj: SITA/AP/Mark Zaleski

VANCOUVER - Kanadský hokejista Alexandre Carrier z Nashvillu v noci na stredu zaznamenal svoj prvý gól v play-off a bol nakoniec víťazný. Predators uspeli v piatom zápase 1. kola vyraďovacej časti na ľade Vancouveru 2:1 pp, znížili stav série na 2:3 a oddialili si koniec sezóny.

Valerij Ničuškin a Artturi Lehkonen z Colorada sú prvými hráčmi z jedného tímu, ktorí sa presadili v prvých piatich dueloch play off. Dvadsaťsedemročný Carrier rozhodol o triumfe Nashvillu v 53. minúte. "Dostal som skvelú prihrávku od Gusa (Gustav Nyquist), zobral som si puk na stred a len som vystrelil. Som šťastný, že to tam padlo," uviedol Carrier podľa nhl.com.

Stal sa piatym obrancom za uplynulých 20 rokov, ktorého prvý gól v play off bol víťazný v potenciálnom záverečnom zápase sezóny. Pridal sa ku Scottovi Mayfieldovi (New York Islanders), Danovi Girardimu (New York Rangers), Mattovi Carknerovi (Ottawa) a Mikeovi Komisarekovi (Montreal).

Útočníci Colorada zahviezdili

Vstup do vyraďovacej časti vyšiel dvojici Ničuškin a Lehkonen. Ruský útočník strelil sedem presných zásahov v päťzápasovej sérií, ktorú Colorado vyhralo nad Winnipegom 4:1 na zápasy. Vďaka tomu vyrovnal v tejto štatistike rekord v počte gólov v sérii Avalanche/Nordiques. Pred ním to dokázali len traja hráči - Mikko Rantanen (7,2023), Joe Sakic (7,1996) a Real Cloutier (7,1982).

Ničuškin a Fín Lehkonen sú prvými z jedného tímu, ktorí skórovali v play off v prvých piatich dueloch. Prekonali tak zápis Lannyho McDonalda a Joea Mullena z Flames z roku 1986 (4 stretnutia), ako aj Rona Duguaya a Ulfa Nilssona z Rangers (1981, tiež 4 zápasy).

Hráči Avalanche sú štvrtým tímom v histórii profiligy, ktorí zaznamenali aspoň päť gólov v každom z prvých piatich zápasov play off. Napodobnili Islanders (1981, 5 zápasov), Rangers (1994, 6) a Chicago (1985, 7).

V Bostone sa predlžovalo

Matthew Knies rozhodol v predĺžení o triumfe Toronta na ľade Bostonu 2:1 po predĺžení. Američan so slovenským pôvodom skóroval už po 146 sekundách extračasu, keď sa kapitán John Tavares presadil po pravej strane, puk sa odrazil priamo ku krídelníkovi druhej formácie a ten trafil odkrytú časť bránky. "John tam odviedol skvelú prácu.

Všetko to začalo od neho, padlo mi to na hokejku a mal som šťastie, že som premenil a poslal nás späť domov," uviedol strelec víťazného gólu. Knies sa vo veku 21 rokov a 196 dní stal šiestym najmladším hráčom v histórii Maple Leafs, ktorý strelil gól v predĺžení play off. Toronto sa vďaka triumfu udržalo v hre o postup, prehráva v sérii 2:3.

Hurricanes postúpili

Carolina zvládla piaty duel s Islanders 6:3 a po triumfe 4:1 na zápasy postúpila do 2. kola play off. Hurricanes o tom rozhodli v 45. minúte, keď Jack Drury a Stefan Noesen skórovali v priebehu ôsmich sekúnd. Boli to dva najrýchlejšie góly v histórii klubu počas vyraďovacích bojov.

Prekonal tak doterajší klubový rekord z druhého stretnutia tohtoročnej série s Islanders, keď sa v rozmedzí deviatich sekúnd presadili Sebastian Aho a Jordan Martinook.

Viac o téme: Valerij Ničuškin Colorado Avalanche Nashville Predators Artturi Lehkonen Alexandre Carrier