Slovenská enkláva v Česku po dráme oslavuje: Oceliari z Třinca dokázali niečo neskutočné!

Hokejisti Třinca oslavujú zisk piateho titulu v radeHokejisti Třinca oslavujú zisk piateho titulu v rade Zdroj: Profimedia

PARDUBICE - Hokejisti HC Oceláři Třinec získali piaty titul v českej extralige za sebou a šiesty celkovo.

V rozhodujúcom siedmom finále play-off zvíťazili na ľade HC Dynamo Pardubice 2:1 po druhom predĺžení a v celej sérii triumfovali 4:3 na zápasy. Víťazný a zlatý gól strelil v 84. minúte David Cienciala. Asistenciu si pripísal Marko Daňo.

"Oceliari" získali piaty titul v sérii, pri všetkých bol slovenský útočník Vladimír Dravecký. Ďalší Slováci v kádri Třinca Miloš Roman a Patrik Hrehorčák získali s klubom svoj štvrtý titul. Po tretí raz bol pri ňom obranca Martin Marinčin a útočník Daňo.

Druhý raz sa z trofeje tešil Libor Hudáček a premiérovo Viliam Čacho. Zo striedačky opäť viedol mužstvo ako asistent hlavného trénera Zdeňka Motáka ďalší Slovák Vladimír Országh. V kádri hostí nastúpili ich krajania Richard Pánik, Matej Paulovič a Peter Čerešňák.

Najproduktívnejší hráč bol Hudáček

Třinec napodobnil Vsetín, ktorý tiež získal päťkrát za sebou majstrovský titul (1994/95 až 1998/99). "Oceliari" sa so šiestimi trofejami celkovo vyrovnali tiež Vsetínu. Hudáček so 16 bodmi (6+10) vyhral produktivitu vyraďovačky. Oceliari uspeli v 16. sérii po sebe. Ako prví došli k titulu v play off výlučne s výsledkami 4:3 na zápasy.

Prvú veľkú šancu mal v 9. minúte hosťujúci Martin Růžička, ale Roman Will podržal svoj tím. V polovici prvej tretiny zahrozili aj Pardubice, Ondřej Vála naskočil z trestnej lavice, no Ondřej Kacetl si z jeho pokusom poradil. Oba tímy sa v ďalšom priebehu prvej časti pozorne strážili, gólových šancí bolo málo.

Gólové oslavy hokejistov Třinca Galéria fotiek (3) Gólová radosť hráčov Třinca Zdroj: Profimedia

Obhajca titulu sa presadil v 25. minúte, keď strelu Tomáša Kundrátka počas presilovej hry tečoval kapitán Petr Vrána a puk skončil za Willom. Slovenský útočník Libor Hudáček krátko na to pripravil veľkú šancu pre Davida Ciencialu, ktorý mal pred sebou prázdnu bránu, ale v rozhodujúcej chvíli netrafil puk.

Víťaz základnej časti mohol vyrovnať, dostal dve početné výhody, no neuspel. Najbližšie bol v druhej presilovke Richard Pánik, jeho strela však skončila na žŕdke a nepotrestal tak faul Vladimíra Draveckého. Pardubice pokračovali v aktivite a dočkali sa sedem sekúnd pred koncom druhej časti, Ondřej Vála prekvapil strelou od modrej čiary Kacetla.

V treťom dejstve sa čakalo na chybu, ktorá mohla rozhodnúť o víťazovi zápasu. Domáci mohli skórovať vo vlastnom oslabení, Jan Mandát však nepretlačil puk do siete. Duel dospel za stavu 1:1 do predĺženia. Hrdinom mohol byť v 67. minúte Patrik Hrehorčák, ale nedokázal zasunúť puk za brankára Willa. Rozhodujúci okamih prišiel v čase 83:51 min, keď Cienciala našiel Daňa na útočnej modrej čiary, ktorý mu prihrávku vrátil a útočník tretej formácie prekonal Willa pomedzi betóny.