Príbeh športovej a biznisovej superstar: Hrať jej stačilo do 26 rokov, sochu má vedľa Messiho

Príbeh športovej a biznisovej superstar: Hrať jej stačilo do 26 rokov, sochu má vedľa Messiho

15. 05. 2020

BUENOS AIRES - Argentínska tenistka Gabriela Sabatiniová, ktorá sa narodil 16. mája 1970, vo svojej dobe nielen kraľovala kurtom, ale aj dokázala uspieť vo svete obchodu s vlastnou značkou parfumov. Pôvabná športovkyňa, ktorá ako jedna z mála dokázala porážať fenomenálnu Steffi Grafovú, dnes žije striedavo v rodnej Argentíne, na americkej Floride a tiež vo Švajčiarsku. A rada prispeje komentárom k tenisu, napríklad v poslednej dobe ju zaujala Austrálčanka Ashley Bartyová.

Súboje medzi Sabatiniovou a Grafovou patrili v dekáde po roku 1985 k tomu najlepšiemu, čo mohli diváci v ženskom tenise vidieť. Štyri desiatky zápasov, v ktorých 29krát zvíťazila Nemka, sprevádzalo zvláštne napätie. Rivalita sa ale časom zmenila na priateľstvo. "Vďaka nej som sa stala oveľa lepšou tenistkou. V súkromí je Steffi skvelá, určite mi poradí, aké to je, keď je človeku 50," zverila sa Sabatiniová vlani s úsmevom švajčiarskym novinárom.

Rodáčka z Buenos Aires patrila k najväčším tenisovým talentom svojej generácie, prvé medzinárodné úspechy zožala ako veľmi mladá. Už v 15 rokoch sa dostala do semifinále French Open, kde podľahla Chris Evertovej. V rovnakom roku potom dosiahla na prvé turnajové víťazstvo v Tokiu. Cestu na absolútny vrchol jej pritom po väčšinu kariéry blokovala Grafová. Aj kvôli nej nikdy nevystúpala vyššie než na tretiu priečku rebríčka WTA, medzi 27 titulov sa nájde jediný grandslamový (US Open 1990).

Sabatiniová bola prvou modelkou z radov tenistiek a predrala cestu, ktorou sa neskôr vydali aj Anna Kurnikovová či Maria Šarapovová. Strieborná medailistka z olympiády 1988, ktorá ukončila kariéru keď mala iba 26 rokoch, si vďaka tenisu prišla na necelých deväť miliónov dolárov, oveľa viac potom zarobila na svojom parfume, ktorý už patrí medzi klasiku na trhu. V roku 2006 bola uvedená do tenisovej Siene slávy, v rodnej Argentíne sa dočkala zlatej sochy, kúsok od podobizne Lionela Messiho.

Zdroj: ČTK
Foto: Profimedia

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články