Tenisoví maškrtníci si užijú: V jednej skupine traja TOP hráči, Slovensko nastúpi opäť doma!

Tenisoví maškrtníci si užijú: V jednej skupine traja TOP hráči, Slovensko nastúpi opäť doma!

13. 03. 2020

MADRID - Súboje troch výrazných postáv súčasného svetového mužského tenisu môže ponúknuť už úvodná fáza finálového turnaja Davisovho pohára, ktorý sa uskutoční 23. - 29. novembra 2020 v Madride. Žreb základných skupín dal dokopy Srbsko, Nemecko, Rakúsko, takže v F-skupine sa stretnú reprezentačné tímy aktuálneho lídra renkingu ATP Novaka Djokoviča, trojky poradia Dominica Thiema a sedmičky Alexandra Zvereva.

Aj kapitáni všetkých troch účastníkov "efka" sa zhodli, že je to náročný žreb v boji o štvrťfinále. "Veľa bude záležať na zložení tímov. Je totiž veľký rozdiel, či hrá za nás Novak, za Nemecko Saša Zverev a či Rakúsko nastúpi aj s Dominicom Thiemom. Finálový turnaj je ešte ďaleko, ale rozhodne sme nedostali ľahkých protivníkov, ale v tejto fáze súťaže už takí ani nie sú. Ak budeme mať k dispozícii najsilnejšie zloženie, máme dobré vyhliadky na postup," uviedol srbský kapitán Nenad Zimonjič.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj kolegovia. "Je to neskutočne náročné vyžrebovanie. V skupine na nás čakajú tímy s hráčmi na prvom (Djokovič) a treťom mieste (Thiem) svetového renkingu. Obaja už naznačili svoju účasť, takže to bude pre náspravá výzva," poznamenal nemecký daviscupový kapitán Michael Kohlmann.

"Mohlo to byť aj lepšie. Samozrejme, počkáme si, či budú hrať za súperov Djokovič a Zverev, preto v tejto chvíli nechcem hovoriť o našich šanciach," skonštatoval kapitán Rakúska Stefan Koubek, ktorý k štartu jednotky svojho tímu Dominica Thiema dodal: "Keď príde, nemusíme sa nikoho báť. To je isté." Na víťaza F-skupiny vo štvrťfinále DP 2020 čaká najlepší z "céčka".

Slováci budú v madridskej "Caja Mágica", kde sa v závere novembra predstaví 18 najlepších družstiev, chýbať, keďže v kvalifikácii neprešli cez Čechov (1:3). Ich bratislavskí premožitelia sa ocitli v C-skupine s Francúzmi a Britmi. Do štvrťfinále postúpia víťazi šiestich základných skupín a dvaja najlepší z 2. priečok. Lanské prvenstvo obhajuje najvyššie nasadené Španielsko, ktoré sa ocitlo v A-skupine po roku opäť spolu s Ruskom a k nim sa dostal aj najnižšie postavený účastník podľa daviscupového rebríčka - Ekvádor.

Zloženie základných skupín na finálovom turnaji Davisovho pohára tenistov 2020 (hrá sa 23. - 29. 11. v Madride):
A-skupina: Španielsko, Rusko, Ekvádor
B-skupina: Kanada, Kazachstan, Švédsko
C-skupina: Francúzsko, Veľká Británia, Česko
D-skupina: Chorvátsko, Austrália, Maďarsko
E-skupina: USA, Taliansko, Kolumbia
F-skupina: Srbsko, Nemecko, Rakúsko

Slovensko nastúpi opäť doma

Slovenskí tenisti privítajú v baráži o zotrvanie v I. svetovej skupine Davisovho pohára Čile. Rozhodol o tom piatkový žreb v londýnskej centrále ITF, pri ktorom Slovensko figurovalo medzi nenasadenými tímami. Okrem Čiľanov ešte mohli zverenci kapitána Dominika Hrbatého naraziť na Belgicko, Argentínu, Japonsko, Holandsko, Indiu, Uzbekistan, Brazíliu, Kórejskú republiku, Portugalsko, Bosnu a Hercegovinu alebo Izrael.

Stretnutie sa uskutoční 18. a 19. septembra. Jeho víťaz bude hrať vo februári 2021 kvalifikáciu o postup na finálový turnaj Davisovho pohára v Madride. Slováci si v tomto roku nezabezpečili účasť v španielskej metropole, keď na antuke v bratislavskom NTC podľahli Česku 1:3. O jediný bod vo federálnom derby sa zaslúžili deblisti Filip Polášek s Igorom Zelenayom, Polášek deň po skončení súboja oznámil, že to bola jeho daviscupová derniéra.

Slovenský kapitán Dominik Hrbatý považuje Čiľanov za ťažkého súpera, na ktorého má príjemné spomienky. V septembri 2001 totiž v prešovskej Mestskej športovej hale zdolal po päťsetovej bitke Marcela Riosa a vybojoval pre Slovensko rozhodujúci bod.

"Atmosféra v hale bola neuveriteľná, tento zápas výrazne prispel k tomu, že od roku 2003 máme Národné tenisové centrum v Bratislave. Čiľania budú aj v septembri ťažkým súperom, pri žrebe sa nedalo veľmi vyberať. Dôležité je, že budeme hrať doma a môžeme si zvoliť povrch. Chalani budú musieť zabojovať. Predpokladám, že tentokrát zvolíme rýchlejší povrch, keďže čílska jednotka Christian Garin je výborný antukár. V tomto roku vyhral dva turnaje ATP v Južnej Amerike, aj vlani proti Matinovi Kližanovi v Barcelone hral výborne. Uvidíme, či bude po dopingovom dištanci k dispozícii Nicolas Jarry, ktorý dobre podáva," povedal šéf slovenskej lavičky.

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška bol so žrebom spokojný. "V prvom rade sa veľmi teším, že opäť hráme doma. Budeme môcť privítať vynikajúcich hráčov. Čile má vo svojom tíme dvoch tenistov vo svetovej stovke. Christian Garín je aktuálne na 18. priečke, Nicolasovi Jarrymu patrí 89. miesto. Druhý menovaný má však aktuálne pozastavenú činnosť pre pozitívny dopingový nález z novembra minulého roku. Každopádne to bude veľmi ťažký súper. Garín je vynikajúci antukár  Domáce prostredie a voľba povrchu však bude našou veľkou výhodou. Stretnutie bude pre tím Dominika Hrbatého rozhodne výzvou," povedal Moška pre oficiálnu webovú stránku STZ.

S Čiľanmi majú Slováci vyrovnanú bilanciu 1:1. V Prešove ich zdolali 3:2, na antuke v Rancague prehrali vo februári 2006 1:4. Garin s Jarrym počas uplynulého víkendu chýbali vo výbere juhoamerického tímu v kvalifikačnom súboji na pôde Švédska, v ktorom Čilania prehrali 1:3. Vo dvojhrách i vo štvorhre dostali šancu Marcelo Tomas Barrios Vera a Alejandro Tabilo.  

Zdroj: SITA, TASR
Foto: daviscupfinals.com

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články