Tesné prvé kolo obrovského slalomu v Söldene: Adam Žampa sa teší z postupu

Tesné prvé kolo obrovského slalomu v Söldene: Adam Žampa sa teší z postupu

18. 10. 2020

SÖLDEN - Švajčiar Gino Caviezel sa v 1. kole usadil na čele nedeľňajšieho obrovského slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov. V rakúskom Söldene viedol o šesť stotín sekundy pred Slovincom Žanom Kranjecom, o 0,10 s zaostal za lídrom Nór Henrik Kristoffersen. Slovenský reprezentant Adam Žampa postúpil z 28. miesta s odstupom 2,04 s do 2. kola (13.15 h), jeho brat Andreas Žampa nabral vyše trojsekundové manko a nezmestil sa do postupovej tridsiatky.

Muži absolvovali úvodnú súťaž zimy na ľadovci Rettenbach v ideálnych podmienkach. Tie so štartovým číslom 1 využil Kranjec, ktorý včas nasadzoval do oblúkov aj v strmej časti, nabral rýchlosť a z nej ťažil v záverečnej plochejšej pasáži. Obhajca veľkého glóbusu Aleksander Aamodt Kilde z Nórska prišiel o šancu zabodovať, keď príliš zatlačil na vnútornú lyžu, ktorá sa mu vypla na tvrdej zmrznutej zjazdovke. Ku Kranjecovi sa na štyri stotinky priblížil svojím typickým agresívnym prejavom Kristoffersen.

Elitnú žrebovanú sedmičku uzavrel Francúz Alexis Pinturault, víťaz predchádzajúcich dvoch súťaží v Söldene (2016, 2019) sa na trati svojho trénera napriek chybe medzi prvým a druhým medzičasom udržal v tesnom závese za najlepšími. O zmenu na čele sa postaral až Caviezel s dvanástkou, ktorý síce na prvých dvoch medzičasoch mierne zaostával, no najrýchlejšie zvládol finálne bránky v zjazdárskom postoji. Rozdiely boli malé, priebežne štvrtý Pinturault strácal 0,15 s, do pol sekundy sa zmestil ešte aj Nór Leif Kristian Nestvold-Haugen na ôsmej pozícii, v sekunde sa "tiesnilo" štrnásť lyžiarov.

Adam Žampa s 31-kou sa po dojazde zaradil na 24. priečku, predstihli ho štyria súperi s vyššími štartovými číslami, ale postup do 2. kola mu neunikol. Mladší z bratskej dvojice Andreas sa na trať dostal s číslom 57 a stratil až 3,05 s.

Zdroj: TASR
Foto: SITA/AP/Giovanni Auletta

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články