Čechom rastie ďalšia hviezda: Dokázal to, čo naposledy pred 22 rokmi Chárov exspoluhráč

Čechom rastie ďalšia hviezda: Dokázal to, čo naposledy pred 22 rokmi Chárov exspoluhráč

06. 04. 2020

TAMPERE - Lukáš Dostál vlani podpísal v NHL trojročnú nováčikovskú zmluvu s Anaheimom, ale ukázalo sa ako skvelé spoločné rozhodnutie, že český brankár bude zatiaľ pokračovať v kariére v drese Ilves Tampere. Devätnásťročný talent pomohol fínskemu klubu skvelými výkonmi k štvrtému miestu a tým aj do Ligy majstrov.

Sám navyše pozbieral aj individuálne pocty - v predchádzajúcich dňoch bol najprv vyhlásený najlepším brankárom fínskej ligy, následne bol zaradený aj do All Star tímu. "Môžem potvrdiť, že išlo o veľmi dobré rozhodnutie. S vedením Ducks sme to preberali a chceli, aby som pokračoval v Ilves, kde som dochytal tú predchádzajúcu sezónu. Klub mal tiež záujem a Anaheim bol za tú možnosť len a len rád. Mal navyše obsadené miesta na farme aj v ECHL, takže to vyšlo po všetkých stránkach dobre. Ilvesu som zaviazaný a vďačný za túto šancu. Takéto väzby sú navyše vždy fajn, a to nielen v hokeji," povedal Dostál v rozhovore s ČTK.

Prvý cudzinec od čias Tima Thomasa

Odchovanec Komety Brno nastúpil v predčasne ukončenej sezóne kvôli pandémii koronavírusu za Ilves v 43 zápasoch a vychytal 27 výhier, najviac v lige. Udržal skvelý priemer 1,78 obdržaného gólu na zápas a mal úspešnosť zákrokov 92,76 percenta. Trikrát uhájil čisté konto. Aj napriek tomu ho ocenenie prekvapilo. Tradičnú cenu Urpa Ylönena pre najlepšieho gólmana súťaže získal ako prvý cudzinec od víťaza Stanley Cupu s Bostonom Tima Thomasa, ktorému sa to isté podarilo pred 22 rokmi.

"Som stále vo Fínsku. Dozvedel som sa to na svojom telefóne, keď ma označila Liiga. V prvom rade som tak úplne nevedel, čo mám robiť, ale akonáhle som to trochu vstrebal, tak som si hovoril, že je to super. Beriem to ako úspech a vážim si to," uviedol Dostál. Ohlasy na seba nenechali dlho čakať. "Hneď som to povedal rodine, potom prišli gratulácie od klubu a tiež z Anaheimu, od kamarátov, celkom dosť toho bolo."

Mrzieť ho môže len to, že sa sezóna nedohrala. "Bohužiaľ, tak to je... Mali sme súťaž výborne rozbehnutú, boli sme v šestke a skončili štvrtí, vďaka tomu je Ilves tiež v Champions League, čo je dôležitý krok, klub sa môže zviditeľniť. Aspoň, že sme takmer dokončili tú základnú časť. Odchytal som 43 zápasov, čo je veľmi slušná porcia. Je to však škoda, ciele boli určite vysoké," ľutoval Dostál.

Ideálna príprava na pôsobenie v zámorí

Skvelé štatistiky berie ako ďalší postupný krok nahor v kariére. "Tá má zatiaľ prirodzený vývoj. Snažím sa naplno pracovať a dávať tímu vždy maximum. Pred sezónou som nič nemenil, len som zase tvrdo makal. Do klubu sa vrátil po dlhšej dobe Ville Kolppanen. Vedel som, že to bude konkurencia, a chcel som rolu jednotky uhájiť, ale bolo to úplne fér a otvorené s tým, že kto chytí šancu za pačesy, tak bude chytať. Mne sa podarilo nadviazať na tú minulú sezónu," dodal Dostál.

Hokej i život vo Fínsku berie ako ideálnu prípravu pre pôsobenie v zámorí. "Hrá sa s veľkým dôrazom pred bránou, hráči skvele korčulujú, ale zároveň sú veľmi kreatívni. Pre mňa bola super aj tá časť mimo ľadu, že som tu bol sám, nebol viazaný na rodičov a musel sa o seba postarať," konštatoval Dostál.

Ilves hrá v hale, kde sa pred rokom a pol predstavila pri Euro Hockey Tour aj česká reprezentácia. "Je to síce skoro 60 rokov stará hala, ale všetko je tam zrekonštruované. Má to niečo do seba, pretože tá hala má svojho ducha. A ja sa tam cítil výborne."

Otázniky nad budúcou sezónou

Čo bude v ďalšom ročníku, zatiaľ nevie. "Úprimne vôbec netuším, pretože NHL je zastavená a oni sami nevedia, čo bude, čo momentálne nevie asi nikto. Sezóna nie je zrušená, Anaheim je v kontakte hlavne s hráčmi súčasného tímu, do toho sa blíži draft... Čo som sa bavil s ďalšími chalanmi, čo by mohli tiež ísť za more, je to všade rovnaké," povedal.

V Tampere veľké zmeny pri opatreniach kvôli pandémii nezaznamenal. "Vláda vydala vyhlásenie, že sa zatvárajú reštaurácie, rúška zatiaľ nie sú nariadené, obchody sa dezinfikujú. Celkovo je to ale podobné ako za normálnych okolností, pretože človek tu na uliciach ani tak nikoho veľmi nestretáva," pousmial sa.

Denný režim je pre neho podobný ako v sezóne. "Občas playstation, tiež veľa a rád čítam, zavolám domov, musím sa aj priznať, že som perfekcionista, takže veľa upratujem. Ten režim je podobný ako v sezóne, len miesto ľadu mám cvičenie doma," opísal Dostál.

Domov do Česka sa zatiaľ neponáhľa. "Teraz by návrat znamenal karanténu, čo sa mi veľmi nechce. Až to pôjde, tak určite vyrazím späť za rodinou. Ešte by som mal mať asi trochu voľno, ale od kondičného trénera Ducks mám nejaké cviky s vlastnou váhou a udržiavam sa tak v tempe. Nie je to jednoduché, ale aj tak je to príjemná zmena. V pondelok budem hovoriť s trénerom brankárov Markusom Korhonenom, asi sa budem na novú sezónu pripravovať cez leto vo Fínsku," načrtol Dostál.

Zdroj: TASR
Foto: Profimedia
Video: Youtube

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články