Hokejová kauza v Česku naberá na obrátkach: Napätie medzi rodičmi mladíkov a vedením sa stupňuje!

Hokejová kauza v Česku naberá na obrátkach: Napätie medzi rodičmi mladíkov a vedením sa stupňuje!

30. 01. 2015

PRAHA - V českom mládežníckom hokeji rastie napätie a pribúda sporov, ktorých spoločným menovateľom sú prestupy mladých hokejistov za takzvané tabuľkové ceny respektíve za výchovné. Rodičom sa nepáči, že majú za prestupy svojich detí platiť desaťtisícové sumy, naopak vedenie Českého zväzu ľadového hokeja (ČSLH) systém obhajuje a zástupcovia Českej asociácie hokejistov sa snažia o jeho úpravu.

V Jindřichovom Hradci si rodičia dokonca založili vlastný spolok, ktorého hráči však nemôžu hrať súťažné zápasy, lebo druholigový klub požaduje za prenesenie ich práv tabuľkové odstupné. Jeho výška začína na 10 tisíc českých korunách za prváčika a postupne sa zvyšuje na 80 tisíc za ôsmaka.

Spor medzi Petrom Krejčiříkom a olomouckým klubom rieši súd v Olomouci. Krejčiřík žaluje klub za to, že v roku 2011 musel za prestup svojho syna do Zlína zaplatiť 605 tisíc korún, čo bola jeho vtedajšia tabuľková cena. V stredu začal aj súd v Jihlave, kde niekoľko členov hokejového spolku Dukla Jihlava - mládež napadlo platnosť valného zhromaždenia z apríla minulého roka. V tomto prípade o tabuľkové hodnoty primárne nejde, aj keď bývalý úspešný obranca Petr Buzek, ktorý je súčasťou žalujúcej strany, aj tento problém pripomína.

Kritici súčasných pravidiel poukazujú na skutočnosť, že tabuľky bránia rodičom, aby mohli svojich potomkov bez problémov previesť do iného klubu napríklad v prípade, že sa budú sťahovať. Vedenie ČSLH však oponuje tým, že pri ich zrušení by bolo ohrozené fungovanie systému výchovy mladých hokejistov. O zmenu pravidiel nemajú záujem ani samotné kluby. V nedávnom prieskume ČSLH sa pre zachovanie tabuľkového odstupného vyjadrilo 49 z 56 oslovených klubov, štyri sa zdržali hlasovania a len dva by boli pre, aby sa súčasný systém aspoň upravil. Jedným z nich by mala byť pražská Sparta.

"Stanovisko klubov vychádza z toho, že nesú rozhodujúcu časť nákladov spojených s výchovou mladých hokejistov," uviedol prezident ČSLH Tomáš Král. Keby bolo výchovné zrušené, museli by kluby znateľne zvýšiť rodičovské príspevky. "Mnoho klubov by navyše na výchovu mládeže rezignovalo, alebo by prácu s mládežou výrazne obmedzili. Viedlo by to k oveľa vyšším nárokom na rodinné rozpočty, zníženie dostupnosti hokeja a zásadnému poklesu jeho úrovne," podotkol Kráľ.

Podľa januárovej správy ČSLH registruje zväz v mládežníckych kategóriách spolu 22 300 hokejistov, ročne prebehne v týchto kategóriách približne 5000 prestupov, hosťovaní alebo striedavých štartov. V drvivej väčšine prípadov sa kluby na podmienkach dohodnú, buď podľa tabuľkového výchovného, alebo za inú sumu. V priemere v sto prípadoch ročne udelí výnimku výkonný výbor ČSLH a len v šiestich prípadoch, kedy k dohode nedôjde, sa uskutoční prestup na základe výchovného podľa prestupového poriadku.

Hráčska asociácia sa snaží vyjednať najmä zmenu pravidiel pre prestupy profesionálnych hráčov. "Chceme, aby to vyústilo v zmysluplné výchovné za deti, aby bolo limitované vekom 23 rokov a prvým prestupom. Tiež aby sa oddelila mládež od juniorov, ktorí už pod zmluvami a teda už v profesionálnom športe," uviedol predseda asociácie Marek Černošek.

TEXT: ČTK, športky

Súvisiace články