Sagan po náročných pretekoch v Anglicku: Bol som vo veľmi dobrej forme, bojovali sme, ale...

Sagan po náročných pretekoch v Anglicku: Bol som vo veľmi dobrej forme, bojovali sme, ale...

29. 09. 2019

BRATISLAVA - Dán Mads Pedersen sa stal nečakaným víťazom pretekov s hromadným štartom na svetovom šampionáte v cestnej cyklistike v Anglicku. V záverečnom špurte trojčlennej skupiny v úniku zdolal renomovanejších pretekárov Taliana Mattea Trentina a Švajčiara Stefana Künga. Dvadsaťtriročný Pedersen sa postaral o prvý titul pre Dánsko v 86-ročnej histórii cestných pretekov jednotlivcov na majstrovstvách sveta. Slovák Peter Sagan skončil piaty s odstupom 43 sekúnd za víťazným Pedersenom. Trojnásobný svetový šampión zaútočil 5 km pred cieľom zo skupiny favoritov, ale bol to už neskorý pokus na dostihnutie vedúcej štvorice, resp. trojice v úniku.

"Očakávali sme ťažké preteky, najmä zradné počasie ich robilo ešte náročnejšími. Bol som vo veľmi dobrej forme a od začiatku do konca som dal do toho to najlepšie zo seba. Chcem sa poďakovať bratovi Jurajovi, Erikovi Baškovi aj Jánovi Andrejovi Cullymu za obrovskú podporu. Bojovali sme, ale nebol to dnes náš deň. Pokúsime sa znova v ďalších rokoch. Moja gratulácia patrí Madsovi Pedersenovi a dánskemu tému. Víťazstvo si zaslúžili," uviedol Peter Sagan podľa portálu tímu Bora-Hansgrohe.

Pedersen zvládol 261 km na trase Leeds - Harrogate za 6:27:28 h. V mimoriadne náročných podmienkach v silnom daždi, chlade a vetre sa približne 40 km pred cieľom zrodil rozhodujúci únik, ktorý v premiešanej zostave vydržal až do cieľa. Dvesto metrov pred cieľom v stúpavom šprinte zaútočil taliansky favorit Trentin, ale spoza neho zareagoval Pedersen a prekvapujúco svoj útok doviedol do zlatého konca.

"Je to sen každého z nás nosiť dres majstra sveta a mne sa to teraz splnilo. Je to neuveriteľné. Vôbec som na začiatku pretekov nepredpokladal, že sa to môže stať. Plán bol taký, že som sa mal dostať dopredu už v úvodných kolách na okruhu a potom sme očakávali útoky Belgičanov s Fuglsangom. To sa však nestalo, nenasledovali Van der Poela s Trentinom, a tak som zostal vpredu. Keď som sa ocitol v čelnej skupine, iba som si opakoval - musím prežiť, prežiť a ešte raz prežiť a potom sa o niečo pokúsiť v šprinte," povedal Mads Pedersen, cituje ho aj portál Cyclingnews.

Zdroj: SITA
Foto: TASR - Michal Svítok

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články