Rodák z Kamerunu miláčikom francúzskeho národa: Extravagantný šoumen ohúril tenisový svet

Rodák z Kamerunu miláčikom francúzskeho národa: Extravagantný šoumen ohúril tenisový svet

19. 05. 2020

SEDAN - Francúzsky tenista Yannick Noah, ktorý sa narodil 18. mája 1960, dokázal uspieť nielen vo svete športu, ale aj ako muzikant. Syn kamerunského futbalistu a francúzskej učiteľky sa zapísal fanúšikom do pamäti ako extravagantný šoumen, hovorí sa tiež, že do Francúzska priniesol módu jamajských dredov. Hlavne bol ale špičkovým tenistom, na konte má 23 turnajových víťazstiev vrátane French Open, úspechov dosiahol aj ako kapitán francúzskeho daviscupového tímu.

V detstve žil v Kamerune, kde tiež začal s tenisom. Jeho výrazný talent neunikol francúzskemu zväzu a v 11 rokoch sa tak Noah sťahoval do Nice do tamojšej tenisové akadémie. Medzi profesionálmi začal nastupovať v 17 rokoch, prvého turnajového víťazstva dosiahol v osemnástich a postupne sa stal francúzskou tenisovou jednotkou. Miláčikom národa sa potom stal v roku 1983, kedy triumfoval na French Open, o rok neskôr po boku Henriho Leconta ovládol tiež štvorhru.

V rebríčku ATP sa Yannick Noah najvyššie vyšplhal v roku 1986, kedy figuroval na tretej priečke. Veľkú časť kariéry tiež reprezentoval Francúzsko v Davisovom pohári, medzi rokmi 1978 a 1990 odohral 61 zápasov, šalátovú misu pre celkového víťaza ale nad hlavu zdvihol až ako nehrajúci kapitán francúzskeho tímu v roku 1991 po finálovom víťazstve nad favorizovanými Američanmi. Rovnaký úspech zopakovali francúzski tenisti pod Noahovým vedením ešte v rokoch 1996 a 2017.

Trikrát ženatý playboy, ktorý má celkom päť detí, sa uchytil aj ako muzikant, okrem iného v septembri 2010 vypredal so svojou reggae skupinou osemdesiattisícový Stade de France. Prvé dva albumy vydal ešte predtým, ako sa v roku 1996 definitívne rozlúčil s dráhou aktívneho športovca, dnes má na konte 11 radových albumov. Noah sa tiež spolu so svojou matkou silne angažuje v charite. Na jeho športovú dráhu potom nadviazal syn Joakim, ktorý hrá v basketbalovej NBA. Dcéra Yelena je úspešná modelka.

Zdroj: ČTK
Foto: TASR/AP/Martial Trezzini

Športky TV

Viac z TV

Súvisiace články